ДИГИТАЛНА ПЛАТФОРМА

Образователни насоки и стъпки към бъдеще
СТЪПКИ НА ОБРАЗОВАТЕЛЕН ПРЕХОД

      Интро     8%

      ⊃ Работна тетрадка - изтегли файл

СЕБЕПОЗНАНИЕ 

      Интереси                                    17%

      ⊃  Умения                                       25%

      ⊃  Личностни качества               42 %

      ⊃  Мотивация                                52%

       Ценностна система                 64 % 

      ⊃  Стратегии                                  78 %

      Компетенции                             80 %

⇒  ОБРАЗОВАТЕЛНИ ВЪЗМОЖНОСТИ                         

     ⊃ Образователни възможности   81 %

     ⊃ Образователна среда                  89 %

     ⊃ Перспективи за развитие           90 %

     ⊃ Лични критерии                             91 %   

     ⊃ Сравняване на възможности     92 %       

⇒  ПЛАНИРАНЕ 

     ⊃ План за действие - насоки и съдържание    94 %

     ⊃ Как да кандидатстваш - приложение             96 % 

     ⊃ Прием след 7. клас - приложение                    98 % 

     ⊃ Вместо за край                                                    99 %

СЕРТИФИЦИРАНЕ 100 %
ИНДИВИДУАЛНО КОНСУЛТИРАНЕ

Интереси

Изборът на професионален път е част от избора за начин на живот, стандарт и поемане на отговорности. Това, което човек постига и извлича от кариерата, зависи от съответствието между неговата личност и работната среда, в която се реализира.

Във възрастта 13 – 14 години учениците правят своя първи избор на основните насоки на работните си интереси, и това  е част от процеса на оформяне на професионалната идентичност.

Професионалната идентичност е специфично съчетаване на роли, отговорности, умения, ценности и етични стандарти, приети за норма и характерни за конкретна професия.

“Кой съм аз като професионалист”

Определянето на професионалната идентичност – “Кой съм аз като професионалист” – показва в каква степен  човек притежава ясна и стабилна представа за целите, интересите и таланта си, като е необходимо да се запознае с изискванията и нормите при упражняване на дадена професия, за да прецени че тя е подходящо поле за реализация за него.

Американският психолог Джон Холанд създава „Теория за избора на професия и личностната типология”. Целта на тази теория е да обясни връзката между характеристиките на хората и техния избор на професии. Джон Холанд открил, че когато хората имат работа, която съвпада с техните интереси и способности, те са по-продуктивни в работата си в краткосрочен план и имат по-стабилна кариера в дългосрочен план. Съответно колкото по-голяма степен на съответствие има между личността и нейната работна среда, толкова човек е по-доволен от избора си на кариера и удовлетворен от това, което прави.

Моделът на Холанд разделя хората на 6 личностни типа.

Ето кои са те:

Всеки тип личност се характеризира с конкретни качества, които може да са изразени в определена степен.

Според теорията на Холанд съществуват и аналогични шест типа работна среда с типични характеристики и списък с присъщите й професии.

Задача за упражнение

Запознай се с характеристиките на 6-те типа личности и някои от по-известните лица, които са представители на такъв тип работна среда.

Празните позиции в картите са за теб! Открий своето място! Докато разглеждаш, помисли в кои типове личности имаш най-силно изразени личностни характеристики.

Изследователски тип
Артистичен тип
Социален тип
Предприемчив тип
Подреден тип
Реалистичен тип

НА КОЛКО МЕСТА МИСЛЕНО ПОСТАВИ СВОЯТА СНИМКА?

Изведи 3-те типа, в които имаш най-силно изразени личностни характеристики и създай своя личен код от интереси. Kодът се образува от първите букви на 3 от типовете личности, които си извел за теб. Започни с най-силно изразения /доминиращия/ и добави към него другите два типа.

Интереси - упражнение

* Не забравяй, че може да изработиш това упражнение в Работната тетрадка.

Обикновено човек е комбинация от няколко типа личност, но един от тях е най-силно изразен – доминантен. Според Холанд съществуват и подтипове – обикновено 2 типа, съседните на доминантния /отляво и отдясно/, които оформят личностния код.

Пример: Личностният код за професията “Консултант” е САП /доминантен е социалният тип, а двата подтипа са артистичен и предприемчив/.

Това важи ли и за твоя код? Виж отново кои са съседните на твоя доминантен тип.

Типови личности

ОБРАТНА ВРЪЗКА ЗА УПРАЖНЕНИЕТО

Джон Холанд твърди, че хората се стремят към такава среда, която отговаря на тяхната личност и им дава възможност да изразяват най-пълноценно своите способности, умения, интереси, ценности и желани роли.

Z

Получаваш

Достъп без органичение

Сертификат за преминати модули

w

Възможност за индивидуално консултиране

Познание

за най-добрия личен път за вземане на решение

Център за кариерното ориентиране - Силистра

Проект - Дигитална платформа  за предоставяне на ресурси  и услуги по кариерно ориентиране “Образователни насоки и стъпки към бъдеще” 

Национална програма „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в институции в системата на предучилищното и училищното Образование”  
МОДУЛ „КАРИЕРНО ОРИЕНТИРАНЕ И КОНСУЛТИРАНЕ НА УЧЕНИЦИТЕ ЧРЕЗ СЪВМЕСТНИ ДЕЙНОСТИ НА ЦПЛР ПО ЧЛ. 49, АЛ. 1, Т. 2 ОТ ЗПУО И УЧИЛИЩАТА“