ДИГИТАЛНА ПЛАТФОРМА
Образователни насоки и стъпки към бъдещеВЪВЕДЕНИЕ
СТЪПКИ НА ОБРАЗОВАТЕЛЕН ПРЕХОД
⊃ Работна тетрадка - изтегли файл
⇒ СЕБЕПОЗНАНИЕ
⊃ Интереси 17%
⊃ Умения 25%
⊃ Личностни качества 42 %
⊃ Мотивация 52%
⊃ Ценностна система 64 %
⊃ Стратегии 78 %
⊃ Компетенции 80 %
⇒ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ВЪЗМОЖНОСТИ
⊃ Образователни възможности 81 %
⊃ Образователна среда 89 %
⊃ Перспективи за развитие 90 %
⊃ Лични критерии 91 %
⊃ Сравняване на възможности 92 %
⇒ ПЛАНИРАНЕ
⊃ План за действие - насоки и съдържание 94 %
⊃ Как да кандидатстваш - приложение 96 %
⊃ Прием след 7. клас - приложение 98 %
⊃ Вместо за край 99 %
СЕРТИФИЦИРАНЕ 100 %
ИНДИВИДУАЛНО КОНСУЛТИРАНЕ
ПРОФЕСИЯТА ОТБЛИЗО
ВИЖ МОЯ ПЪТ! ИЗБЕРИ ТВОЯ!
Интереси
Изборът на професионален път е част от избора за начин на живот, стандарт и поемане на отговорности. Това, което човек постига и извлича от кариерата, зависи от съответствието между неговата личност и работната среда, в която се реализира.
Във възрастта 13 – 14 години учениците правят своя първи избор на основните насоки на работните си интереси, и това е част от процеса на оформяне на професионалната идентичност.
Професионалната идентичност е специфично съчетаване на роли, отговорности, умения, ценности и етични стандарти, приети за норма и характерни за конкретна професия.
“Кой съм аз като професионалист”
Определянето на професионалната идентичност – “Кой съм аз като професионалист” – показва в каква степен човек притежава ясна и стабилна представа за целите, интересите и таланта си, като е необходимо да се запознае с изискванията и нормите при упражняване на дадена професия, за да прецени че тя е подходящо поле за реализация за него.
Американският психолог Джон Холанд създава „Теория за избора на професия и личностната типология”. Целта на тази теория е да обясни връзката между характеристиките на хората и техния избор на професии. Джон Холанд открил, че когато хората имат работа, която съвпада с техните интереси и способности, те са по-продуктивни в работата си в краткосрочен план и имат по-стабилна кариера в дългосрочен план. Съответно колкото по-голяма степен на съответствие има между личността и нейната работна среда, толкова човек е по-доволен от избора си на кариера и удовлетворен от това, което прави.
Моделът на Холанд разделя хората на 6 личностни типа.
Ето кои са те:
Всеки тип личност се характеризира с конкретни качества, които може да са изразени в определена степен.
Според теорията на Холанд съществуват и аналогични шест типа работна среда с типични характеристики и списък с присъщите й професии.
Задача за упражнение
Запознай се с характеристиките на 6-те типа личности и някои от по-известните лица, които са представители на такъв тип работна среда.
Празните позиции в картите са за теб! Открий своето място! Докато разглеждаш, помисли в кои типове личности имаш най-силно изразени личностни характеристики.
НА КОЛКО МЕСТА МИСЛЕНО ПОСТАВИ СВОЯТА СНИМКА?
Изведи 3-те типа, в които имаш най-силно изразени личностни характеристики и създай своя личен код от интереси. Kодът се образува от първите букви на 3 от типовете личности, които си извел за теб. Започни с най-силно изразения /доминиращия/ и добави към него другите два типа.
* Не забравяй, че може да изработиш това упражнение в Работната тетрадка.
Обикновено човек е комбинация от няколко типа личност, но един от тях е най-силно изразен – доминантен. Според Холанд съществуват и подтипове – обикновено 2 типа, съседните на доминантния /отляво и отдясно/, които оформят личностния код.
Пример: Личностният код за професията “Консултант” е САП /доминантен е социалният тип, а двата подтипа са артистичен и предприемчив/.
Това важи ли и за твоя код? Виж отново кои са съседните на твоя доминантен тип.
ОБРАТНА ВРЪЗКА ЗА УПРАЖНЕНИЕТО
Джон Холанд твърди, че хората се стремят към такава среда, която отговаря на тяхната личност и им дава възможност да изразяват най-пълноценно своите способности, умения, интереси, ценности и желани роли.
Получаваш
Достъп без органичение
Сертификат за преминати модули
Възможност за индивидуално консултиране
Познание
за най-добрия личен път за вземане на решение