ДИГИТАЛНА ПЛАТФОРМА
Образователни насоки и стъпки към бъдещеВЪВЕДЕНИЕ
СТЪПКИ НА ОБРАЗОВАТЕЛЕН ПРЕХОД
⊃ Работна тетрадка - изтегли файл
⇒ СЕБЕПОЗНАНИЕ
⊃ Интереси 17%
⊃ Умения 25%
⊃ Личностни качества 42 %
⊃ Мотивация 52%
⊃ Ценностна система 64 %
⊃ Стратегии 78 %
⊃ Компетенции 80 %
⇒ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ВЪЗМОЖНОСТИ
⊃ Образователни възможности 81 %
⊃ Образователна среда 89 %
⊃ Перспективи за развитие 90 %
⊃ Лични критерии 91 %
⊃ Сравняване на възможности 92 %
⇒ ПЛАНИРАНЕ
⊃ План за действие - насоки и съдържание 94 %
⊃ Как да кандидатстваш - приложение 96 %
⊃ Прием след 7. клас - приложение 98 %
⊃ Вместо за край 99 %
СЕРТИФИЦИРАНЕ 100 %
ИНДИВИДУАЛНО КОНСУЛТИРАНЕ
ПРОФЕСИЯТА ОТБЛИЗО
ВИЖ МОЯ ПЪТ! ИЗБЕРИ ТВОЯ!
Личностни качества
Личността на човек е индивидуална комбинация от неговите възприятия, мислене, чувства, потребности, мотиви, емоции, интереси, способности, знания, умения, таланти, нагласи.
Личните качества на човека са сложни, биологично и социално определени компоненти на личността.
Всички човешки качества произтичат от основните потребности:
да бъда приет, да бъда уважаван, да живея в безопасност,
да се развивам, да се реализирам.
За да се удовлетворят потребностите се генерира дейност, която развива определени качества в личността. Например за спортните победи са необходими и важни – издръжливостта, самодисциплината и постоянството. За усвояването на даден занаят е необходима сръчност, прилежност и умение за следване на процедури, творчески заряд и креативност. Избирайки посоката на дейност, човек създава в себе си онези качества, които са необходими за реализацията. Понякога процесът е обратен – включването в различни активности и дейности дава картина – какъв е потенциалът на човек, къде е силата му, кое ми е присъщо, къде е лекотата в работния процес и при какви задачи.
Всички качества, които характеризират личността са свързани по двойки. Те имат положителен и отрицателен полюс, според тяхната ориентация. Личността се развива през целия живот и човек често има избор да се докаже от добра или лоша страна. (примери – лоялен -нелоялен, коректен- некоректен, …..)
Задача за упражнение
ОБРАТНА ВРЪЗКА ЗА УПРАЖНЕНИЕТО
Уникалната комбинация от твоите качества създава твоя персонален стил, оформя начина, по който подхождаш към работата, характеризира те.
Проучвания показват, че личните качества на даден човек са по – точни предсказатели за неговия успех, отколкото коефициентът му на интелигентност.
Възможно ли е интелигентността да е надценена?
Въпреки че способността за усвояване на знания е ценен белег в професионалния и личния живот, има и други важни фактори, отнасящи се до успеха и задълженията ни. Интелигентността може да те доведе до определено място по пътя към успеха, но трудолюбието и социалните умения са ключът към върха.
Личните качества могат да бъдат развити и усъвършенствани, когато човек се включва в дейности, където те са приложими и се упражняват често. Така се повишава качеството на работа, развива се потенциала на личността и се подкрепят силните и страни. Там където личността покаже височини са полетата на реализация, които ще доведат до успех, удовлетвореност и качествено развитие на потенциала.
Ето и 8-те лични качества, които ще са ти от голяма полза, ако искаш да покориш върха и които са приложими в много сфери на реализация:
ЗАЩО СА ВАЖНИ?
КАКВО ТИ ДАВАТ ТЕЗИ КАЧЕСТВА?
Ключ към висока реализация в работна среда:
В основата на стратегията за ефикасно професионално развитие стои емоционалното съзнание към теб, бъдещи колеги и клиенти. Ето го и ключа към висока реализация:
1. Опознай себе си! Контролирай емоциите си, открий сферите, в които имаш нужда от усъвършенстване като практикуваш и изучаваш, приемай грешката или загубата като урок и се цели към израстване.
2. Опознай другите! Изслушвай техните идеи и нужди, разработвай ги наум дори и да не ти харесват, позволи на колегите и клиентите ти да видят твоята отдаденост, способност да се сработваш и да водиш ефективен диалог.
Получаваш
Достъп без органичение
Сертификат за преминати модули
Възможност за индивидуално консултиране
Познание
за най-добрия личен път за вземане на решение