ДИГИТАЛНА ПЛАТФОРМА
Образователни насоки и стъпки към бъдещеВЪВЕДЕНИЕ
СТЪПКИ НА ОБРАЗОВАТЕЛЕН ПРЕХОД
⊃ Работна тетрадка - изтегли файл
⇒ СЕБЕПОЗНАНИЕ
⊃ Интереси 17%
⊃ Умения 25%
⊃ Личностни качества 42 %
⊃ Мотивация 52%
⊃ Ценностна система 64 %
⊃ Стратегии 78 %
⊃ Компетенции 80 %
⇒ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ВЪЗМОЖНОСТИ
⊃ Образователни възможности 81 %
⊃ Образователна среда 89 %
⊃ Перспективи за развитие 90 %
⊃ Лични критерии 91 %
⊃ Сравняване на възможности 92 %
⇒ ПЛАНИРАНЕ
⊃ План за действие - насоки и съдържание 94 %
⊃ Как да кандидатстваш - приложение 96 %
⊃ Прием след 7. клас - приложение 98 %
⊃ Вместо за край 99 %
СЕРТИФИЦИРАНЕ 100 %
ИНДИВИДУАЛНО КОНСУЛТИРАНЕ
ПРОФЕСИЯТА ОТБЛИЗО
ВИЖ МОЯ ПЪТ! ИЗБЕРИ ТВОЯ!
Знания и Умения
Знанията, уменията и способностите са качества, от които се нуждаем, за да изпълним успешно всяка задача.
⇒ Знание – знам КАКВО
⇒ Умение – знам КАК
Знанието се отнася до познаването на теоретичните концепции и фактическата информация. То може да се придобие самостоятелно – чрез проучване, обучение, наблюдение, преживяване. Може да бъде и предадено, преподадено от едно лице на друго, това се случва чрез традиционните методи на преподаване в учебна среда. В училищна среда предаването и преподаването на знания е представено в отделни учебни области и предмети като – математика, физика, химия, биология, литература и др., които отговарят на държавните общообразователни изисквания за грамотност. Знанията формират общата ни култура и ни дават представа за света.
Ако знанието е да притежаваме информация как да направим нещо, то умението е способността да го правим. Например: Човек може да знае как се приготвя определено ястие – като чете рецепта или като гледа някой друг да готви. Следователно, човек може да има познания за готвенето на ястието. Това обаче не означава, че той ще може да приготвя това ястие с лекота.
Когато сравняваме знания с умения, основната разлика между тях е, че знанията са чиста теория, а уменията се развиват чрез личен опит и практическото приложение на знанията. Уменията са способности за извършване на дадена дейност или подходи на присъствие в работна ситуация.
Има два типа умения: твърди /специализирани/ умения и меки /преносими/ умения.
ТВЪРДИ/СПЕЦИАЛИЗИРАНИ УМЕНИЯ
Твърдите умения са учебни способности или умения, които се определят количествено. За тях ти получаваш различни документи, които удостоверяват умения като: ниво на владеене на език, правоспособност за управление на МПС, работа с компютърна техника, използване на софтуерни програми, умения за работа с машини и съоръжения и др. Обикновено ще усвоиш твърди умения в класната стая или друга учебна среда, както и по време на работа.
Всяка работна позиция изисква определени твърди умения, специфични за дадено професионално поле. Например компютърното програмиране за ИТ специалиста или боравенето с трион за дърводелеца.
Твърдите умения са познанията и дейностите, пряко свързани с бъдещата ти работа.
МЕКИ/ПРЕНОСИМИ УМЕНИЯ
Преносими /меки/ умения са уменията, които си развил през целия си живот от широката гама от преживявания – учене, работа, житейски опит и пътувания. Меките умения са нематериални и трудно се определят количествено. Известни също като “умения за хора” или ” междуличностни умения”, меките умения са свързани с начина, по който се отнасяш и взаимодействаш с други хора.
Меките умения се разглеждат като личностни характеристики, които си придобил по време на жизнения и кариерния си път – например: умения, свързани с управление на времето, общуване с другите или справяне с работния стрес. Те могат лесно да се прехвърлят от един вид работа в друг.
Следователно твърдите умения могат да бъдат определени като технически и специфични за дадено професионално поле познания, докато меките умения – като универсални работни навици и поведения. Меките умения са твоите черти на характера и обичайното ти поведение, които определят и начина, по който работиш сам или с други хора.
Задача за упражнение
* Не забравяй, че може да изработиш това упражнение в Работната тетрадка.
Знаеш ли, че …
Най-търсените 12 твърди умения в последните години са:
* Отлично владеене на няколко чужди езика;
* Софтуер и Уеб дизайн; Дигитален маркетинг;
* Писане /Копирайтинг, Бизнес писане, Техническо писане и др./;
* Оптимизация на сайтове (SEO);
* Разработване на мобилни приложения;
* Преподаване / Обучение / Коучинг;
* Правни и административни умения;
* Предприемачество / Продажби / Сключване на сделки;
* Творчески/артистични умения / Ораторство;
* Финансови умения;
* Киберзащита;
* Изкуствен интелект;
Най-търсените 10 меки умения в последните години са:
* Ефективна комуникация;
* Желание за учене;
* Критично мислене;
* Разрешаване на проблеми;
* Адаптивност;
* Креативност;
* Почтеност;
* Надеждност;
* Непредубеденост;
* Съпричастност (емпатия).
Асоциацията за управление на човешките ресурси е установила, че работодателите всъщност се интересуват повече от меките умения, отколкото от техническите умения.
Една от причините, поради които меките умения са толкова предпочитани, е, че те спомагат за улесняване на човешките връзки. Те са ключът към изграждането на взаимоотношения. По принцип можете да бъдете най-добрият в това, което правите, но ако меките ви умения не са развити, вие ограничавате шансовете си за успех в кариерата.
Идеи как да развиеш ключови меки умения
Ефективно общуване
Комуникацията е и винаги е била едно от най-важните умения за човечеството. В почти всички професии ще имаш контакти с хора – клиенти, колеги, шеф. Освен че трябва да умееш да се изразяваш вербално и писмено, много ще ти помогне, ако знаеш как да разрешаваш конфликти и да убеждаваш. Клубът по дебати е най-очевидното място, където да се научиш на всичко това. Но и всяка дейност, където общуваш с хора, различни от теб – например по възраст (деца или пък възрастни хора) или култура. Докато търсиш общ език с различните от теб, се учиш да се изразяваш точно и да адаптираш стила си на общуване.
Изобретателност
Изобретателност или т.н. още “креативно мислене” се отнася до това как боравиш с информация. Креативността е умението да правиш връзки между привидно отделни, несвързани фактори. Тя е ключова за решаването на проблеми и за иновациите във всички области. Можеш да я развиеш чрез всякакви стратегически игри и логически пъзели, както и конкурси и проекти на тема иновации.
Сътрудничество и работа в екип
За да си отборен играч, ти е необходимо всичко свързано с общуването, заедно с умения за слушане и промяна на гледната точка. С други думи, трябва да си дипломатичен, да приемаш чуждото мнение и да изразяваш своето (дори когато спориш) с аргументи, вместо с емоции, да владееш себе си и да имаш добър самоконтрол. Все повече екипи на работното място се състоят от хора с различно образование, знания и умения – и съответно различни гледни точки. Изключително важно е те да се разбират добре помежду си, въпреки различията. Отборните спортове и игри са перфектният начин да развиеш тези умения. Друг вариант е да учиш някого на нещо – така се тренираш да сменяш гледната точка.
Гъвкавост
В свят, който се променя по-бързо от всякога, способността за адаптация е задължителна. Истината е, че много от професиите, които ти и приятелите ти ще имате в бъдеще, още дори не съществуват. Затова ученето вече не свършва с края на училище или университета, а продължава през целия живот. Ако в миналото е било достатъчно да знаеш същото като тези преди теб, сега трябва да умееш да се ориентираш бързо и да свикваш с промени, нови условия и технологии. За да подобриш гъвкавостта си, предизвиквай се постоянно. Прави нови неща, които те изкарват извън зоната ти на комфорт, а познатите ти – прави по нови начини. Свиквайки с разнообразието, ще си готов да се адаптираш много по-бързо и на работното място. А и така е по-интересно, нали?
Получаваш
Достъп без органичение
Сертификат за преминати модули
Възможност за индивидуално консултиране
Познание
за най-добрия личен път за вземане на решение