Обикновено представяме себе си чрез стандартните автобиографии и CV-та. Когато обаче дейностите, които извършваме са разнородни и в различни области, доказани със сертификати, грамоти, удостоверения и други документи, следва да съберем всичко в едно и така да създадем своето портфолио.
Какво е портфолио
Портфолиото е компилация от материали, които илюстрират твоите професионални умения, квалификации, образование, обучения, опит и таланти. Обикновено портфолиото съдържа мостри /копия/ на най-добрите материали и документи, с които разполагаш.
Основни елементи на портфолиото
1. Съдържание
Избройте последователно какво съдържа цялото портфолио, какви раздели сте му поставили, ако е номерирано, кое на коя страница може да бъде намерено. Целта е да улесните максимално гледащия го.
2. Твое представяне / Автобиография / Резюме
В зависимост от това за къде е предназначено портфолиото, следва да се избере и начина за представяне на личността. То може да бъде свободен текст в рамките на 1 страница, може да е приложена Автобиография или CV, или може да е Резюме според изискванията, посочени от организацията, за която е предназначено. Обикновено размерът е в рамките на 500 – 1 000 думи.
Понякога в тази първа част може да присъства и детайлно описание на твоите умения и опит, които ще бъдат доказани чрез представените копия на твоите награди и отличия. Например, ако имаш награди и отличия в областта на математиката, може да ги изброиш и в тази част на портфолиото.
3. Награди и отличия
Тук е време да подредиш всички изброени в т.2 награди и отличия. Може да избереш една от двете опции:
- По значимост на постиженията – най-отгоре да поставиш най-големите си постижения, след това по-малките и т.н.;
- По периоди – например за 2017, за 2018, за 2019 година
4. Други документи и неформално образование
Тук можеш да поставиш всичко останало, което искаш да покажеш, но не мислиш, че е подходящо за предната точка – мостри на изделия, снимки, академични постижения, конференции и други събития на които си участвал, проекти, които си реализирал, организации, в които членуваш и т.н.
Видове портфолио
- Принтирано, хартиено портфолио
Хартиеното копие на твоето портфолио представлява папка с всички материали, които си избрал да включиш в него, прилежно обособени в различни раздели. Примери за раздели можеш да си вземеш от точките в раздела „Какво е портфолио“ в тази статия.
Хартиеното портфолио се представя на работодателя или организацията, която го изисква по два начина:
- В срок на посоченото място – ако има поставен такъв;
- При лична среща с работодателя / организацията.
2. Онлайн портфолио
Онлайн портфолиото има същото съдържание като хартиеното, с малка разлика – качено е някъде в интернет /на твой собствен уебсайт, на друга специализирана онлайн платформа, в Google Disk чрез споделен файл и линк към него и др./
Онлайн портфолиото обикновено се изпраща чрез линк по имейл предварително преди даденото събитие или среща.
Няколко съвета в заключение
Важно е качеството пред количеството
Не е нужно да включваш целия си професионален живот и опит до момента. Ако портфолиото е за пред работодател, включи максимум 15-20 мостри /сканирани документи/ и най-важното – те следва да са свързани с дейността, за която ти кандидатстваш.
Използвай снимки и сканирани копия, вместо оригиналите
Оригиналните документи следва да се пазят, тъй като са твърде ценни и вероятно ще ти потрябват отново! Затова задължително направи копия!
Включи и писмени препоръки
Особено ако портфолиото ще се представя пред работодател, следва да включиш и копия на всякакви позитивни споменавания и препоръки за теб – от клиенти, от работодатели, колеги, учители, университетски преподаватели, от представители на организации и др. Така ще направиш силно впечатление за личност, на която може да се има доверие в работния процес.
Вече си поне с 4 крачки по-подготвен за това как сам да направиш свое портфолио. Така че ако още не си разбрал за нашата кампания „Талант и постижения“, в която даваме страхотни стипендии, а искаме да ни представиш себе си именно чрез портфолио, не пропускай да прочетеш и подробностите за нея! Срокът за подаване на портфолио е до 31 май 2019 г.
Последни публикации в блога
- Стартира втори етап от “Седмица на професиите” през погледа на малките изследователи
- Дигитална платформа по кариерно ориентиране в помощ на учениците от 7 и 12 клас в Силистра
- Онлайн панорама на образованието “Виж моя път! Избери твоя!” за седмокласници ще се проведе в Силистра
- Училищните екипи от 10 гимназии в област Силистра преминаха два обучителни модула по проект “Виж моя път! Избери твоя!”